بازدید از اماکن فرهنگی

شهر باکو با اماکن زیبا و دیدنی خود، همه ساله میزبان بسیاری از مسافران از اقصی نقاط جهان بوده، این شهر با گنجینه های بی نظیر تاریخی و فرهنگی خاستگاه بسیاری از گردشگران می باشد. تور دیدنی های تاریخی باکو همه روزه توسط پلتفرم گردشگری تریپول برگزار می شود. به این تور همچنین تورعکاسی باکو نیز گفته میشود. جهت اطلاعات بیشتر در خصوص تور فرهنگی و تاریخی باکو مقاله ذیل را مطالعه فرمایید.

بازدید از اماکن فرهنگی

بافت قدیمی شهر / ایچری شهر

تور فرهنگی و تاریخی باکو با بازدید از بافت قدیمی شهر( ایچری شئهر ) آغاز میشود. در منطقه ایچری شئهر، که قدیمی ترین بافت مسکونی باکو را دارد. این منطقه همچنین در سال 1977 به عنوان ذخیره تاریخی و فرهنگی اعلام شد و در سال 2000 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. دیوارهای این شهر دو جداره مجزا از هم بوده که مابین دو جداره معمولا مشتقات نفتی قرار داده میشد. این ویژگی سبب میشد که در هنگام حمله دشمنان، بمانند یک هاله آتشین جلوی نفوذ آنان را بگیرد.
از دیواره چهار سوی این دژ مستحکم همکنون فقط سه طرف آن باقی مانده و یک طرف آن که هم راستا با نوار ساحلی دریای خزر بود، در اثر رخدادهای طبیعی مانند زلزله از بین رفته است.

بازدید از اماکن فرهنگی

کاخ شروانشاهان

کاخ شروانشاهان، یک بنای منحصر بفرد در داخل بافت قدیمی شهر باکو ( ایچری شئهر ) می باشد. این بنای تاریخی بمانند یک موزه باشکوه بخشی از اماکن فرهنگی شهر توریستی باکو بوده که جزء اماکن پربازدید در تور فرهنگی و تاریخی باکو می باشد. کاخ شروانشاهان به دلیل پیشینه تاریخی جزء آثار میراث جهانی یونسکو است. کاخ شروانشاهان متعلق به قرن پانزدهم میلادی بوده و شامل بخش‌های متعددی از قبیل دو مسجد، آرامگاه، محوطه فضای باز و بنای اصلی کاخ است.

بازدید از اماکن فرهنگی

برج دختر / قیز قلعه سی / Maiden Tower

برج دختر، پربازدیدترین مکان در بافت تاریخی منطقه ایچری شهر بوده، این بنای دیدنی یکی از لوکیشنهای پرمخاطب فضای مجازی برای عکاسی است. این بنا دارای قدمتی دیرینه بوده و به شکل یک برج استوانه‌ای به طول ۲۹ متر است. در ادبیات کهن آذربایجان، کلمه دختر ( قیز / Qiz ) به معنای زیبایی، پاکدامنی، استواری بوده؛ از اینرو این برج را به دلیل غیر قابل نفوذ بودن آن در مقابل تهاجم دشمنان، با عنوان ” برج دختر ” نامگذاری کرده اند.

بازدید از اماکن فرهنگی

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

ایستگاه بعد بازدید در تور فرهنگی و تاریخی باکو، بازدید از مرکز فرهنگی حیدر علی اف است. این سازه مدرن باشکوه توسط معمار معروف عراقی – بریتانیایی اصل خانم ” زاها حدید ” در سال 2015 ساخته شده است.
این سازه مدرن که در واقع یک کانون فرهنگی حیدر علی اف بوده که یکی از ساختمانهای دیدنی شهر توریستی باکو می باشد. به جهت طراحی و سبک معماری خاص سازه، مورد توجه بسیاری از علاقمندان به معماری و طراحی قرار گرفته شده است. در فرهنگسرای هنری حیدر علی اف میتوان ساعتها زمان برای تماشای آثار مینیمال، مدرن و پست مدرن هنرمندان مشهور از سراسر دنیا سپری کرد. در مرکز فرهنگی حیدر علی اف همچنین شما میتوانید با ماکتهای مینیاتوری دیدنیهای شهر باکو در یک نگاه تماشا کنید. به دلیل حجم زیاد آثار هنری در فرهنگسرای هنری حیدر علی اف بطور معمول بازدیدکنندگان تا سه ساعت محو تماشای این آثار می شوند.

بازدید از اماکن فرهنگی

موزه فرش آذربایجان

آذربایجان، از دیرباز خاستگاه هنر فرش در جهان چه در نیمه جنوبی آن: فرش تبریز، فرش هریس، فرش شربیانی و فرش افشار و …. و چه در نیمه شمالی آن: فرش گنجه، فرش قبله، فرش قره باغ و …. با قدمت بیش از سه هزار سال است. این ویژگی برجسته فرهنگی سبب ساخت یک موزه زیبا با تلفیق از طرح فرش شده است. بنای موزه فرش آذربایجان با سبک معماری مدرن و منحنی تمثیلی از یک قالی را به تصویر می‌کشد.موزه فرش آذربایجان به جهت جایگاه میزبانی آثار برترین طراحان و خالقان در بالاترین سطح قرار گرفته است و هر یک از این آثار ارزنده گویا هویت محلی مردمان آذربایجان را خطاب میکند. در موزه فرش آذربایجان مجموعه های بی نظیر از تاریخ دیرینه سایر مردمان ترک در مناطق قفقاز، فلات ایران و آناتولی و آسیای مرکز وجود دارد. بازدید از موزه ملی فرش آذربایجان، آخرین ایستگاه در تور فرهنگی و تاریخی آذربایجان در داخل شهر توریستی باکو است.

بازدید از اماکن فرهنگی

ایستگاه پایانی تور فرهنگی و تاریخی باکو، بازدید از معبد آتشگاه زرتشتیان در باکو است… 🙂

معبد آتشگاه

معبد آتشگاه در بیست کیلومتر بخش شرقی باکو واقع شده و قدمت آن به ۳۰۰ سال پیش از میلاد برمیگردد. این معبد بدلیل دسترسی به ذخایر گاز طبیعی همیشه آتشی روش دارد. این آتشگاه نشان دهنده پیروی از دین زرتشت در سالیان دور توسط مردمان آذربایجان است. این بنای تاریخی همکنون نیز به عنوان یک محل دینی شناخته شده در میان مردمان آذربایجان به خصوص زرتشتیان حائز اهمیت بسیار بالایی است. این منطقه به دلیل فاصله نسبتا زیاد از مرکز شهر باکو، و عدم دسترسی به وسایل نقلیه عمومی و یا اتوبوس‌های گردشگری برای بازدید بسیار سخت بوده و از اینرو بیشتر گردشگران با شرکت در تور فرهنگی و تاریخی باکو ضمن تسهیل در دسترسی به مکان از اطلاعات مفید local Coordinators ( هماهنگ کنندگان محلی ) استفاده می کنند.
اجرای فرآیند تور مبتنی بر پلتفرم ارائه خدمات گردشگری تریپول بوده و جهت رزرواسیون تور فرهنگی و تاریخی باکو با شماره پشتیبانی سایت بریم باکو تماس حاصل فرمایید.

بازدید از اماکن فرهنگی

برای رزرو ” تور عکاسی باکو ” و بازدید از اماکن فرهنگی باکو و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص توضیح سایر اماکن گردشگری باکو فقط کافیه به صفحه تور زمینی باکو و یا بخش ” تماس با ما ”  سایت مراجعه کنید.

Open chat